همایش گام دوم انقلاب اسلامی با حضور امیر دریادار حبیب الله سیاری و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.


در ابتدا حجت الاسلام دکتر خیری به نمایندگی از مسئولین دانشگاه به امیر سیاری و حضار، خیر مقدم گفت و از مسئولین دانشگاه و بسیج دانشجویی به خاطر برگزاری این برنامه تشکر کرد.

سپس دریادار دکتر سیاری به سخنرانی پرداخت.

دریادار سیاری پس از تشکر از مسئولین دانشگاه و بسیج دانشجویی در تبیین گام دوم انقلاب اسلامی گفت:

این که در این برهه از تاریخ و با وجود تهدیدهای دشمنان، رهبر انقلاب اسلامی بیانیه ی گام دوم را صادر می کنند نشانه ی اقتدار جمهوری اسلامی ایران است و پاسخی ست به یاوه گویی های بسیار برخی...


امیرسیاری افزود: ما در موقعیت جغرافیایی حساس و مهمی هستیم. در جنگ جهانی با وجود اعلام بی طرفی، به خاطر همین موقعیت اشغال شدیم. آنها نام کشور ما را گذرگاه پیروزی نامیده بودند.


دریادار سیاری با اشاره به قرار گرفتن ایران در بیضی انرژی بیان کرد: این موقعیت جغرافیایی ایران از زمان کشف نفت در مسجدسلیمان باعث طمع بیش از پیش به ایران شد.


شوروی برای رسیدن به آبهای جنوب برنامه برای اشغال افغانستان، پاکستان و ایران داشت و این برای تسلط بر آسیای میانه بود. مجسمه ای که در مسکو دستش را به سمت جنوب گرفته است، همین هدف را بیان می کند.


برای مقابله با تسلط شوروی، پیمان سنتو ایجاد شد که از طریق ترکیه به ایران ادامه داشت. جاده سنتوی تبریز یادگار همان پیمان است.


غربی ها حالا که با انقلاب اسلامی، منافع خود را از دست داده اند، به فکر بازگشت برای بازپس گیری منافعشان افتادند.


دریادار سیاری افزود: از ابتدای انقلاب، اقداماتی از سوی غربی ها به همین منظور انجام شد. اول به سراغ اختلافات قومی رفتند ولی موفق نشدند. دوم به سراغ حمله نظامی رفتند. در طبس حمله کردند ولی به فرموده ی امام، شن ها آنها را ساقط کردند.

استراتژی بعدی، راهبرد ترور بود. ما ۱۷۰۰۰ شهید ترور داریم. اما بالاخره این ترورها هم شکست خورد و نتوانستند انقلاب اسلامی را شکست دهند.


استراتژی تحمیل جنگ، استراتژی دیگر بود. صدام دیوانه با حمایت همه جانبه ی آمریکا و کشورهای دیگر به کشور ما حمله کرد ولی این استراتژی هم شکست خورد.


بعد از آن به سراغ منزوی کردن ایران در عرصه بین المللی رفتند که آنجا هم شکست خوردند.

بعد از آن استراتژی شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی را ایجاد کردند.

در سالهای ۷۸، ۸۸، و ۹۸ هم استراتژیشان شکست خورد.


در حال حاضر دو راهبرد عمده را دنبال می کنند;

۱. جنگ نرم

۲. جنگ اقتصادی


جنگ نرم بی سر و صدا و موریانه ای ست. طرف حساب را نمی شناسید و علیه کسی هم نمی توانید شکایت کنید. اما با شناخت هدف دشمن می توانیم با او مقابله و مبارزه کنیم.

هدف دشمن در جنگ نرم تسلط بر مغزهاست. نه امثال من پیر، تسلط بر مغز جوانان ماست.

با تسلط بر مغز می توانند بر اعتقادات و رفتارها تسلط پیدا کنند. به این می گوییم "استعمار فرانو" وقتی ما فکری را می کنیم که آنها می خواهند، وقتی رفتاری می کنیم که آنها میخواهند، این می شود همان استعمار.

این استراتژی هم با هوشیاری و بصیرت سیاسی، اقتصادی، دینی و... جوانان ما شکست خواهد خورد.


جنگ اقتصادی هم به صورت فشار آوردن و ایجاد نارضایتی ست. ولی بدانند ما گرگ بالان دیده هستیم و باز هم شکست خواهند خورد.

در همین اوضاعی که می گویند"تابستان داغی خواهید داشت..." ما می آییم از گام دوم صحبت می کنیم. این نشانه ی اقتدار است.


مسئولیت مقابله با دشمن نیز به عهده ی جوانان است. نه همه ی جوانها، جوان فرهیخته، جوان مومن، جوان آگاه، جوان انقلابی، جوان با بصیرت...

باید انقلاب اسلامی و ارزشها را چهل سال دیگر نگاه دارید و به جوانان بعدی بدهید،گام سوم...


امیر سیاری با اشاره به ارزش امنیت و موسم راهیان نور بیان کرد:

در منطقه، اوضاع امنیت را ببینید. اگر امنیت پایدار نباشد هیچ پیشرفت علمی و فرهنگی و صنعتی و... به دست نمی آید. از ابتدای انقلاب تلاشهای زیادی برای گرفتن امنیت از ما کرده اند.

حافظان امنیت، مردم و شماهایید. در خط مقدم شما، نیروهای مسلح است. بدون پشتیبانی مردمی از نیروهای مسلح حفظ امنیت ممکن نیست.

کسانی که در عملیات تروریستی شهید شدند به دنبال امنیت بودند، کسانی که در دفاع مقدس شهید شدند هم به دنبال امنیت بودند.


در راهیان نور با این نگاه به مناطق نگاه کنید. اینکه چه جوانانی از این مرز و بوم رفتند و فداکاری کردند تا تمامیت ارضی و امنیت حفظ شود.

این راهیان نور باید در مرداد انجام می شد تا ما بدانیم جوانان این مرز و بوم چطور با فداکاری بر اوضاع جوی هم غلبه کردند... تا ما اینجا صحبت کنیم.


در پایان امیر سیاری از حضار خواستند برای سلامتی جوانانی که در گام دوم انقلاب نقش آفرینی خواهند کرد صلواتی بفرستند.